przepadek-auta

Jazda pod wpływem alkoholu może zostać zakwalifikowana zarówno jako przestępstwo, jak i wykroczenie, w zależności od poziomu alkoholu w organizmie kierującego oraz innych okoliczności zdarzenia. W celu zaostrzenia odpowiedzialności za tego rodzaju czyny ustawodawca wprowadził do obrotu prawnego przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów.

Czytaj dalej
ucieczka-przed-policją

Ucieczka przed policją może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi. W zależności od okoliczności oraz sposobu, w jaki następuje ucieczka, przewidziane sankcje mogą obejmować zarówno karę finansową, ograniczenie wolności, jak i w szczególnych przypadkach ucieczka może skutkować karą pozbawienia wolności.

Czytaj dalej
Zmiana nazwiska po rozwodzie a dziecko

Rozwód to nie tylko formalne zakończenie małżeństwa, ale także konieczność uregulowania wielu kwestii rodzinnych, majątkowych i rodzicielskich. Jednym z istotnych zagadnień jest możliwość zmiany nazwiska dziecka po rozwodzie rodziców oraz procedury prawne, jakie należy spełnić, zwłaszcza gdy drugi rodzic nie wyraża zgody na taką zmianę.

Czytaj dalej
Naruszenie prywatności przez pracodawcę

Współczesne stosunki pracy wymagają, aby pracodawca podejmował działania zgodne z zasadami etyki zawodowej oraz przepisami prawa pracy i przepisami prawa cywilnego.

Czytaj dalej
zatrzymanie przez policję

Zatrzymanie przez Policję stanowi jedno z narzędzi stosowanych przez organy ścigania w ramach postępowania karnego.

Czytaj dalej
protokół zatrzymania

Obowiązek sporządzenia protokołu określony jest ustawowo. Mówi o nim wprost art. 244§ 3 Kodeksu postępowania karnego.

Czytaj dalej
czy darowizna podlega podziałowi przy rozwodzie

Darowizny dokonane na rzecz jednego z małżonków nie wchodzą w skład majątku wspólnego, a co za tym idzie, nie podlegają podziałowi przy rozwodzie. Wynika to wprost z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o.), jak i orzecznictwa sądów.

Czytaj dalej
przemoc psychiczna

Agresja psychiczna to rodzaj przemocy, który jest trudniejszy do udowodnienia niż przemoc fizyczna, ponieważ nie pozostawia widocznych śladów. Przemoc psychiczna obejmuje m.in. wymuszanie posłuszeństwa, nadmierną kontrole, chorobliwa zazdrość, brak szacunku, lekceważenie, wyśmiewanie. Często stosowany jest szantaż emocjonalny. Jest to zasadniczo przemoc słowna, agresja werbalna. Przemoc psychiczna prowadzi do zaburzeń lękowych niszczy zdrowie psychiczne ofiary. Osobę doznająca przemocy cechuje niska samoocena czy obwinianie samej siebie. Takie są bowiem mechanizmy przemocy psychicznej, ich skutki, które przemoc psychiczna pozostawia u osoby jej doznającej.

Czytaj dalej
alimenty ojca - obowiązki matki

Obowiązki rodziców względem dziecka wynikają z przepisów prawa rodzinnego. Kwestie te reguluje w szczególności Kodeks rodzinny i opiekuńczy. (Dz.U.2023.0.2809 t.j.). Są w nim opisane m.in. sytuacje związane z władzą rodzicielską, alimentami czy obowiązkiem opieki nad dzieckiem.. Wynika z nich, że oboje rodzice, niezależnie od tego, czy wychowują dziecko razem, czy osobno, muszą współuczestniczyć w jego utrzymaniu i wychowaniu. Zatem płacenie przez ojca alimentów na dzieci, nie zwalnia matki z jej własnych zobowiązań rodzicielskich

Czytaj dalej
wniosek o podwyższenie alimentów

Sprawy rodzinne o alimenty są jednymi z najczęstszych w sądach rodzinnych. Z uwagi na długi okres oczekiwania na samo rozpoczęcie sprawy i jeszcze dłuższy na ostateczne zasądzenie alimentów. Dość powszechne z tego względu stają się wnioski o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych.

Czytaj dalej