Dozór elektroniczny
Słyszałem, że od pewnego czasu istnieje możliwość odbywania kary w formie aresztu domowego. Chciałbym się dowiedzieć jakich sytuacji to dotyczy.
Chodzi Panu zapewne o odbywanie kary w formie dozoru elektronicznego, który potocznie nazywany jest czasem aresztem domowym. System dozoru elektronicznego polega na kontrolowaniu zachowania skazanego przebywającego poza zakładem karnym przy użyciu aparatury monitorującej. W praktyce nakłada się na rękę, (nogę), osoby skazanej nadajnik radiowy a drugie urządzenie montuje się w miejscu zamieszkania. Sąd penitencjarny wskazuje czas i miejsce, w którym skazany ma przebywać a urządzenia monitorujące pozwalają na kontrolę przestrzegania nakazu.
Sąd penitencjarny może zezwolić na odbywanie kary w formie dozoru elektronicznego tylko skazanym na kary nieprzekraczające jednego roku pozbawienia wolności. Skazany musi mieć określone miejsce stałego pobytu i zgodę osób pełnoletnich wspólnie z nim zamieszkujących. Sąd wyrażając ewentualne zezwolenie bierze m.in. pod uwagę stopień demoralizacji sprawcy, względy bezpieczeństwa jak też, czy na przeszkodzie nie stoją warunki mieszkaniowe skazanego. Dozoru elektronicznego nie można stosować do tzw.multirecydywistów. W uproszczeniu są to osoby, które co najmniej dwukrotnie odbywały karę pozbawienia wolności i w ciągu 5 lat po opuszczeniu zakładu karnego ponownie popełniają określone przez ustawę przestępstwo.
Osoby pełnoletnie zamieszkujące ze skazanym muszą również wyrazić zgodę na czynności kontrolne dokonywane w ich lokalu przez uprawnione organy celem sprawdzenia prawidłowości funkcjonowania urządzeń monitorujących.
Sąd penitencjarny określa również przedziały czasu, w których skazany może oddalić się poza miejsce wyznaczonego pobytu. Dotyczy to przykładowo świadczenia pracy, praktyk religijnych, pobierania nauki, konieczności opieki nad osobą małoletnią lub chorą, zajęć sportowych, opieki medycznej, zakupów, utrzymywania więzi rodzinnych.
W przypadkach szczególnie ważnych dla skazanego, uzasadnionych warunkami zdrowotnymi, rodzinnymi lub osobistymi, sądowy kurator zawodowy może zezwolić skazanemu na oddalenie się poza miejsce wskazanego przez sąd pobytu na okres nieprzekraczający jednorazowo 7 dni. W miarę potrzeby w asyście osoby najbliższej lub osoby godnej zaufania. Decyzje swą kurator niezwłocznie musi przekazać sędziemu penitencjarnemu.
Usunięcie elektronicznego urządzenia może nastąpić wyjątkowo jeśli przemawiają za tym ważne względy zdrowotne lub osobiste skazanego i wymaga uprzedniej zgody sędziego.
Adw.Andrzej Pazdyga – radca prawny Toruń
Stan prawny: XII.14 r.