Nagana od pracodawcy

okulary

Otrzymałem naganę od pracodawcy za rzekomą nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Nie zgadzam się z taką oceną i chciałbym poznać możliwości odwołania.

Katalog kar, które może zastosować pracodawca jest szczegółowo wskazany w kodeksie pracy. Za nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności może zastosować karę upomnienia lub karę nagany.

Za nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się w stanie nietrzeźwości lun spożywanie alkoholu w czasie pracy może być zastosowana również kara pieniężna. Kara pieniężna za jedno przekroczenie jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika. Łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego do wypłaty, po wcześniejszym odliczeniu ewentualnych potrąceń alimentacyjnych, innych egzekucji czy zaliczek udzielonych pracownikowi.

Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszonym obowiązku i po upływie 3 miesięcy od naruszenia. Karę można nałożyć dopiero po wysłuchaniu pracownika. Jeżeli pracownika nie ma w pracy i nie można go wysłuchać, wskazane wyżej terminy ulegają zawieszeniu do dnia stawienia się w pracy.

O karze pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie. Wskazuje w nim oczywiście rodzaj kary i powód jej nałożenia. W piśmie winno być też pouczenie o możliwości wniesienia sprzeciwu w terminie 7 dni. Pracodawca po wniesieniu sprzeciwu ma obowiązek skonsultować się z zakładową organizacją związkową, jeśli reprezentuje ona pracownika. Nieodrzucenie sprzeciwu w terminie 14 dni oznacza jego uwzględnienie. W razie odrzucenia sprzeciwu pracownikowi pozostaje pogodzenie się z karą lub odwołanie do sądu pracy w terminie 14 dni od zawiadomienia o odrzuceniu sprzeciwu.

Warto wiedzieć, iż w razie uwzględnienia sprzeciwu wobec zastosowanej kary pieniężnej lub uchylenia tej kary przez sąd pracy, pracodawca jest obowiązany zwrócić pracownikowi równowartość kwoty tej kary.

Karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy. Pracodawca może, z własnej inicjatywy lub na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, uznać karę za niebyłą przed upływem tego terminu.

Karę uważa się za niebyłą również w razie uwzględnienia sprzeciwu przez pracodawcę albo wydania przez sąd pracy orzeczenia o uchyleniu kary.

Adwokat – Andrzej Pazdyga

Stan prawny: XII.14 r.

Andrzej Pazdyga - Adwokat Toruń

Andrzej Pazdyga

Adwokat z Torunia – od 2003 r. świadczy pomoc prawną, autor artykułów w lokalnej prasie, wyróżniony za działalność pro bono. Od wielu lat współpracuje z ogólnopolską firmą „Votum” specjalizującą się w uzyskiwaniu odszkodowań za wypadki komunikacyjne i błędy w sztuce lekarskiej.

Polecane artykuły