wypadek przy pracy

Dla uznania danego zdarzenia za wypadek przy pracy konieczne jest spełnienie czterech przesłanek.:

Czym musi charakteryzować się wypadek przy pracy

Wypadek w pracy musi charakteryzować się nagłością. Nagłe zdarzenie w pracy to np. , upadek, wypadek samochodowy; porażenie prądem ale również stres wynikający z rozmowy pracownika z przełożonym skutkujący zawałem serca.

Musi wystąpić przyczyna zewnętrzna – nie wynikająca z wewnętrznych uwarunkowań organizmu pracownika, np. choroby. Przyczyna zewnętrzna to np. brak osłony na maszynie, uszkodzone urządzenie, działanie innych osób lub zadziałanie sił przyrody; z orzecznictwa sądowego wynika, że przyczyna zewnętrzna nie musi być wyłączną przyczyną wypadku ważne jest, aby stanowiła ona przyczynę sprawczą zdarzenia.

Wypadek przy pracy powinien mieć związek z pracą, czyli nastąpić podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,

podczas wykonywania czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia, w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji zakładu pracy w drodze między siedzibą zakładu pracy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze sto­sunku pracy.

Konieczne jest wreszcie wystąpienie urazu lub śmierci.Uraz nie musi skutkować niezdolnością do pracy (zwolnieniem lekarskim).

Sprawdź także: https://torun-adwokat.com/wypadek-przy-pracy/

Procedury wypadkowe.

Po wypadku w zakładzie należy powołać zespół powypadkowy. Zespół powypadkowy ma obowiązek przystąpić do ustalania okoliczności i przyczyn zaistniałego wypadku niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości o wypadku. Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku zespół powypadkowy sporządza, nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku, protokół powypadkowy.

Obowiązki pracodawcy w razie wypadku przy pracy.

Obowiązki pracodawcy w razie wypadku to m.in.podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie,zapewnić udzielenie poszkodowanym pierwszej pomocy, zabezpieczyć miejsce wypadku, niezwłocznie zawiadomić o wypadku właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora (wypadek ciężki, zbiorowy, śmiertelny), powołać zespół powypadkowy, zapewnić ustalenie okoliczności i przyczyny wypadku, zapewnić wdrożenie wniosków i środków profilaktycznych.

Polecamy przeczytać: https://torun-adwokat.com/roznica-miedzy-adwokatem-radca-prawnym-a-prawnikiem/

Miejsce wypadku przy pracy.

Obowiązek zakładu pracy to także zabezpieczenie miejsca wypadku przed dostępem osób niepowołanych, uruchomieniem bez wyraźnej przyczyny maszyn i innych urządzeń technicznych, które zostały wstrzymane w związku z wypadkiem, dokonywaniem zmian położenia maszyn, urządzeń technicznych i innych przedmiotów, które spowodowały wypadek lub mogą okazać się pomocne w ustaleniu jego okoliczności i przyczyn.

Rodzaje wypadków.

Rozróżnia się cztery rodzaje wypadków przy pracy. Wypadek śmiertelny, ciężki, lekki i zbiorowy. Śmiertelny wypadek przy pracy to taki, w wyniku którego śmierć następuje w okresie do 6 miesięcy od daty wypadku. Ciężki wypadek to taki, który powoduje ciężkie uszkodzenia ciała np. utrata słuchu, wzroku, uszkodzenia zagrażające życiu, nieuleczalna choroba. Lekki wypadek przy pracy to każdy inny wypadek niemający znamion wypadku śmiertelnego i ciężkiego. Wypadek zbiorowy przy pracy to zdarzenie, w wyniku którego poszkodowane są przynajmniej 2 osoby.

Sprawdź także: https://torun-adwokat.com/nadzwyczajne-zlagodzenie-kary/

Odszkodowanie wypadkowe.

  • Jednorazowe odszkodowanie dotyczy osoby, która doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku nazdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej albo uprawnionego członka rodziny osoby zmarłej. Jednorazowe odszkodowanie przysługuje obecnie w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia 1  za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu Aby uzyskać świadczenie należne trzeba złożyć odpowiedni wniosek do ZUS. Niezależnie od tego można się domagać odszkodowania od pracodawcy lub jego ubezpieczyciela jeśli wykazano winę zakładu pracy.

Autor: Andrzej Pazdyga – Kancelaria adwokacka Toruń