Uszczerbek majątkowy-dochodzenie roszczeń.
Wskutek zdarzeń losowych zdarza się, że nasze mienie, pojazd, dom, inne dobra zostają uszkodzone. Obowiązek naprawienia szkody obciąża sprawce a de facto jego ubezpieczyciela. Uzyskanie z polisy sprawcy lub z własnego ubezpieczenia odszkodowanie za szkodę majątkową często jednak nie pokrywa rzeczywistych skutków. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji nie stoimy na straconej pozycji. Mamy prawo negować wysokość powstałej szkody i walczyć o realne ustalenie wysokości strat, niezależnie czy jest to szkoda częściowa czy szkoda całkowita.
Ustalanie wysokości szkody.
Ubezpieczyciel może zmienić swoją decyzję i doszacować wartość szkody. Jeśli uważamy, że wysokość wypłaconego odszkodowania jest za niska lub nie ujęto wszystkich pozycji możemy reklamować zapadłą decyzją wnosząc odwołanie/ wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy przez ubezpieczyciela. Praktyka pokazuje, że kwoty odszkodowań często są zaniżane i dopiero wystąpienie na drogę sądową umożliwia wyegzekwowanie realnych należności. Zanim jednak zdecydujemy się na taki ruch-postępowania procesowego, należy wykorzystać drogę polubownego zakończenia sporu. Także ona może zakończyć się powodzeniem a jest całkowicie bezkosztowa. W sądzie czekają nas natomiast opłaty. Pięć procent wpisowego od wartości sporu i koszty adwokackie także zależne od dochodzonej sumy.
Pamiętać trzeba też , że szkoda wypłaca się w kwocie odpowiadającej wysokości szkody nie większej jednak od sumy ubezpieczenia ustalonej w umowie.
Sprawdź także: https://torun-adwokat.com/porady-prawne/
Szkoda całkowita.
Szkoda całkowita pojazdu występuje wówczas, gdy pojazd uległ takiemu zniszczeniu, że nie nadaje się do naprawy lub gdy przywrócenie stanu poprzedniego, (wartość naprawy), przekroczyłoby wartość pojazdu w dniu likwidacji szkody. Ustalenie wysokości odszkodowania następuje przez obliczenie kwoty równej wartości pojazdu w dniu szkody pomniejszoną o wartość tego wraku. Jeśli ubezpieczyciel zdecyduje się przejąć pozostałość po aucie, to wysokość wyrządzonej szkody będzie odpowiadać wartości samochodu z dnia szkody. W celu dokonania oceny wysokości szkody konieczne jest zatem ustalenie kwoty uzyskanej w wyniku zawartej umowy sprzedaży uszkodzonego pojazdu i zestawienie jej z wartością pojazdu sprzed kolizji. Negować możemy przy tym zarówno wartość pojazdu przed szkodą jak i wartość pojazdu po szkodzie. Jest to tzw. metoda różnicowa.
Sprawdź także: https://torun-adwokat.com/przestepstwo-wypadku-komunikacyjnego-definicja-wypadku-drogowego/
Naprawienie szkody.
Ustalenie wysokości odszkodowania przypadku szkody częściowej opiera się na metodzie warsztatowej lub kosztorysowej.
Metoda kosztorysowa polega ona na przekazaniu do poszkodowanego określonej kwoty, którą towarzystwo ubezpieczeniowe uznało za adekwatną do szkody, jaką należy ponieść, by zlikwidować szkodę.. Wartość poniesionej szkody ustala się na podstawie oględzin, zdjęć, ceny części i robocizny.
Likwidacja szkody w przypadku metody warsztatowej polega natomiast na oddaniu uszkodzonego samochodu do wskazanego, przez ubezpieczyciela, punktu naprawy, jest to bezgotówkowa likwidacja szkody. Formalności załatwiają między sobą warsztat oraz towarzystwo ubezpieczeniowe.
Proporcjonalne zmniejszenie odszkodowania.
Zgodnie z art. 362 k.c przyczynienie się poszkodowanego do powstania lub zwiększenia szkody. Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron Przykładowo gdy następuje zadośćuczynienie lub .odszkodowanie za szkodę niemajątkową przyczynieniem będzie niezapięcie pasów.
Sprawdź także: https://torun-adwokat.com/przestepstwo-wypadku-komunikacyjnego-definicja-wypadku-drogowego/
Naprawa szkody z OC.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu obejmuje zasadniczo rekompensatę szkód, powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Dotyczy to zarówno szkód osobowych-obrażenia ciała, śmierć osoby bliskiej, jak i materialnych.
Ubezpieczenie OC obejmuje przy tym jednak nie tylko szkody odniesione w wypadku lub kolizji. Ochrona ubezpieczeniowa dotyczy również zdarzeń, do których doszło podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu, w czasie załadunku i rozładunku, garażowania, zatrzymania i postoju.
Autor: Andrzej Pazdyga – Kancelaria adwokacka Toruń
Trackbacks & Pingbacks
[…] Warto przeczytać: https://torun-adwokat.com/uszczerbek-majatkowy-dochodzenie-roszczen/ […]
Komentarze wyłączone