ubezwłasnowolnienie alkoholika

Ubezwłasnowolnienie alkoholika – procedura

Przepisy prawne stanowią, , jeśli wskutek że osoba która ukończyła 13 lat, może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek niedorozwoju umysłowego, choroby psychicznej czy innego rodzaju zaburzeń psychicznych nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem. Zaburzenia takie będące przyczyną ubezwłasnowolnienia mogą być także powodowane narkomanią czy alkoholizmem.

Uprawnieni do złożenia wniosku.

Katalog osób uprawnionych do złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie jest dość wąski. Są to krewni w linii prostej, czyli rodzice , dziadkowie, dzieci, wnuki oraz rodzeń­stwo Nie ma przy tym znaczenia, czy rodzeństwo jest przyrodnie czy nie. Wniosek może złożyć także przed­sta­wi­ciel ustawowy (z reguły rodzina zastępcza).

W przypadku braku ww. osób dalszy krewny może zwrócić się do prokuratora, Rzecznika Praw Obywatelskich lub Rzecznika Praw Dziecka. Ten oceniwszy wiarygodność informacji ma prawo samodzielnie złożyć wniosek.

Sprawdź także: Stan po użyciu alkoholu.

Ubezwłasnowolnienie częściowe.

Zgodnie z art.16 Kodeksu cywilnego.

Osoba pełnoletnia może być ubezwłasnowolniona częściowo z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, jeżeli stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, lecz potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw

Dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo ustanawia się kuratelę.

Taka procedura (ubezwłasnowolnienie częściowe) może być stosowana wyłącznie wobec osób pełnoletnich. Obejmuje ona osoby, wymagające pomocy przy prowadzeniu spraw ale będące jeszcze w stanie w miarę samodzielnie kierować swoim życiem.

Gdzie złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie alkoholika i jak ie wymogi powinien spełniać.

Proces ubezwłasnowolnienia alkoholika i ogólnie proces ubezwłasnowolnienia z uwagi na swoje znaczenia toczy się przed Sądami wyższej instancji. W sprawach o ubezwłasnowolnienie właściwy jest sąd okręgowy miejsca zamieszkania/pobytu osoby, która ma być ubezwłasnowolniona. O ubezwłasnowolnieniu orzeka Wydziały cywilne Sądów Okręgowych .

We wniosku o ubezwłasnowolnienie należy wskazać:

  1. Zakres ubezwłasnowolnienia tj. częściowe czy całkowite,
  2. Stan cywilny osoby, która ma być ubezwłasnowolniona i w zależności od tego należy złożyć jej akt urodzenia, bądź jeśli pozostaje w związku małżeńskim akt małżeństwa ze wskazaniem imienia, nazwiska współmałżonka i jego adresu zamieszkania. Jeśli uczestnik postępowania jest wdową/wdowcem wówczas należy złożyć odpis skrócony aktu zgonu małżonka, a przypadku jeśli uczestnik jest osobą rozwiedzioną – odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub odpis prawomocnego wyroku rozwodowego.
  3. Stosunek pokrewieństwa wnioskodawcy wobec uczestnika poprzez złożenie odpowiedniego odpisu aktu stanu cywilnego. Zazwyczaj będzie to akt urodzenia wnioskodawcy, zaś w przypadku kobiet (córka, siostra), które zawarły związek małżeński i zmieniły nazwisko akt małżeństwa wnioskodawczyni.
  4. Przyczyny wystąpienia z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie.

Do Sądu należy złożyć:

  • 3 egzemplarze wniosku,
  • 3 egzemplarze (oryginał + 2 kserokopie) odpisu skróconego aktu urodzenia uczestnika,
  • 3 egzemplarze (oryginał + 2 kserokopie) odpisu skróconego aktu urodzenia lub aktu małżeństwa wnioskodawcy,
  • 3 egzemplarze (oryginał + 2 kserokopie) zaświadczenia od lekarza specjalisty (psycholog, psychiatra, neurolog) o aktualnym stanie zdrowia uczestnika postępowania.

Wniosek o ubezwłasnowolnienie powinien również zawierać informację czy stan zdrowia uczestnika postępowania umożliwia mu osobiste stawienie się w Sądzie celem wysłuchania oraz telefon kontaktowy do wnioskodawcy. Opłata od wniosku o ubezwłasnowolnienie wynosi 100 zł.

Warto przeczytać: Alkoholizm na świecie.

Przydatne dla Sądu dowody na alkoholizm.

Przydatne mogą być dowody takie jak: dokumentacja medyczna potwierdzająca uzależnienie od alkoholu, zapisy z interwencji policji, świadectwa świadków potwierdzające agresywne zachowanie lub nadużywanie alkoholu przez małżonka, a także dokumentacja terapii odwykowej.

Jeśli nie mamy stosownej dokumentacji należy opisać sytuację wskazujące na alkoholizm i brak możliwości świadomego kierowania swym postępowaniem przez osobę, której wniosek dotyczy.

Pomoc adwokata.

W sprawach o ubezwłasnowolnienie nie ma obowiązku występowania adwokata czy radcy prawnego. . Warto natomiast z pomocy takiej korzystać aby rozstrzygniecie nastąpiło szybciej i sprawniej. Profesjonalista pozwoli nam rzetelnie sporządzić wniosek i prawidłowo go uzasadnić. Błędy na początkowym etapie niewątpliwie zaś wydłużają czas rozpoznania sprawy.

Doradca tymczasowy.

Jeżeli wniosek o ubezwłasnowolnienie dotyczy osoby pełnoletniej, sąd może na wniosek uczestnika postępowania lub z urzędu, przy wszczęciu lub w toku postępowania, ustanowić dla niej doradcę tymczasowego, gdy uzna to za konieczne dla ochrony jej osoby lub mienia. Reprezentuje on przy czynnościach prawnych osobę, wobec której toczy się postępowanie w przedmiocie ubezwłasnowolnienia.

Przed ustanowieniem doradcy tymczasowego należy wysłuchać osobę, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie.

Doradcą tymczasowym należy ustanowić przede wszystkim małżonka, krewnego lub inną osobę bliską, jeżeli nie stoi temu na przeszkodzie wzgląd na dobro osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie.

Sąd może także zwrócić się do organizacji pozarządowej o wskazanie osoby, która mogłaby być ustanowiona doradcą tymczasowym.

Sprawdź także: Kara za jazdę pod wpływem alkoholu.

Proces ubezwłasnowolnienia-sąd.

Ubezwłasnowolnienie osoby nadużywającej alkoholu. przez Sąd następuj po uzyskaniu opinii biegłych psychiatrów i psychologa. Oni stwierdzają, czy alkoholizm rzeczywiście jest w danym przypadku przyczyną do ubezwłasnowolnienia., czasami chory kierowany jest na obserwację szpitalną. Ubezwłasnowolnienie osoby chorej bez opinii specjalistów powołanych przez Sąd nie jest możliwe.

Sprawdź naszą ofertę: Darmowe porady prawne Toruń.

Przy ubezwłasnowolnieniu całkowitym sąd wyznacza opiekuna, a przy częściowym kuratora – najczęściej zostają nimi osoby z najbliższej rodziny. To one decydują o czynnościach prawnych w imieniu ubezwłasnowolnionego, podpisują umowy. Opiekun decyduje w porozumieniu z lekarzami o konieczności ewentualnej terapii. Z jego inicjatyw może zatem nastąpić leczenie alkoholika, leczenie odwykowe. Jego rolę można przyrównać do sytuacji rodzica względem nieletniego. Ubezwłasnowolnienie daję więc szansę bliskim aby tak poważny problem jak choroba alkoholowa została zdiagnozowana i nastąpiło leczenie osoby uzależnionej. Warto wiedzieć, że Sąd uchyli ubezpieczenie gdy ustaną jego przyczyny (poprawa stanu zdrowia umożliwiająca samodzielne świadome działania).

Autor: Andrzej Pazdyga – Kancelaria prawna w Toruniu.