dobry adwokat

Wsparcie prawne

Adwokat – zawód zaufania publicznego, którego celem jest świadczenie pomocy prawnej. Adwokaci są to specjaliści z dziedziny prawa, którzy nie tylko mogą poszczycić się wykształceniem prawniczym, lecz także odbytą aplikacją adwokacką oraz zdanym egzaminem uprawniającym do pracy w zawodzie. 

Zakres usług prawniczych

Usługi prawnicze oferowane przez adwokata obejmują następujący zakres:

 1. wsparcie prawne,
 2. sporządzanie opinii prawnych, 
 3. opracowywanie projektów pism procesowych (np. pozwy)
 4. występowanie przed sądem oraz urzędami, 
 5. tworzenie umów, statutów, a także innych dokumentów, które mają znaczenie w obrocie prawnym. 

Krótko ujmując, zawód adwokata można określić jako doradztwo, obrona, reprezentacja klienta przed szeroko rozumianymi instytucjami.

Zapoznaj się także z naszą ofertą darmowych porad prawnych w Toruniu.

Kancelaria adwokacka

Profesjonalna obsługa prawna ze strony adwokata zazwyczaj jest usługą odpłatną. Oczywiście, w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej w całym kraju. Adwokaci na ogół pracują w kancelariach adwokackich. W zależności od ilości profesjonalnych podmiotów występujących w danej kancelarii adwokackiej można spotkać się z kancelariami, w której działają zespoły prawników, lub jednoosobowymi. 

Cechy dobrego adwokata

Jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry adwokat? 

Istnieje wiele cech, zarówno zawodowych, jak i osobowościowych, które powinien posiadać każdy adwokat. Przede wszystkim powinien mieć:

 1. dobrą pamięć, ułatwiającą mu swobodne poruszanie się wśród przepisów prawa;
 2. umiejętność logicznego myślenia oraz kojarzenia szczegółów;
 3. umiejętność swobodnego posługiwania się językiem polskim;

Przeczytaj także: Zapis zwykły a windykacyjny.

Co więcej dobry adwokat musi:

 1. znać zasady języka polskiego; 
 2. potrafić perswadować – dobry prawnik to ten, który potrafi przekonać słuchaczy do swojej racji;
 3. posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz kompetencje – prawo jest dziedziną nauki, która diametralnie się zmienia. Dobry adwokat powinien na bieżąco podnosić oraz pielęgnować swoje kompetencje, by nie wypaść z obiegu informacji prawnej;
 4. cechować się profesjonalizmem i wsparciem – dobry adwokat musi potrafić oddzielić pracę zawodową od prywatnych poglądów. Profesjonalna obsługa polega przede wszystkim na tym, że adwokat mimo subiektywnej opinii na dany temat, potrafi podejść do sprawy obiektywnie, zgodnie z obowiązującym prawem. Co więcej, adwokat powinien podlegać jedynie swojemu pełnomocnikowi, to znaczy unikać wpływu osób trzecich na podejmowane przez niego decyzje;
 5. być lojalny wobec swoich klientów;
 6. cechować się empatią – to właśnie jedna z cech, która wpływa na ocenę danego adwokata. Dobry adwokat to przede wszystkim ten, który potrafi wczuć się w sytuację klienta. Dzięki temu prawnik staje się autentyczny w oczach klienta i sprawia wrażenie osoby godnej zaufania;
 7. umiejętność uważnego słuchania – dobry adwokat musi umieć zrozumieć, co właściwie oczekuje jego klient. Następnie wykorzystać tak swoje umiejętności prawnicze, by w jak najpełniejszy sposób spełnić oczekiwania klienta.

Adwokat, radca prawny, prawnik – jak odróżnić te zawody?

Tytuł zawodowy adwokata lub radcy prawnego przyznawany jest osobom, które ukończyły 5-letnie studia magisterskie i złożyły pracę dyplomową oraz odbyły 3-letnią aplikację adwokacką lub radcowską prowadzoną przez samorządy zawodowe, następnie zdając egzamin zawodowy przeprowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. 

Obecnie zawód radcy prawnego i adwokata uznaje się za zawody równoważne. Oba uprawniają do reprezentowania osób fizycznych, osób prawnych, oraz jednostek organizacyjnych przed sądami. Od osoby adwokata, oraz radcy prawnego należy odróżnić pojęcie prawnika, przede wszystkim z uwagi na jego szerszy zakres. Prawnikiem jest każda osoba, która ukończyła studia prawnicze, zatem są to jednakowo osoby, które odbyły aplikację np. radcowską lub prokuratorską, ale także osoby, które nie posiadają dodatkowego tytułu zawodowego np. adwokata, lecz ukończyły studia prawnicze.

Sprawdź także: Wypadek komunikacyjny – definicja.

Jak zatem znaleźć dobrego adwokata?

Poniżej 5 porad, które ułatwią poszukiwane dobrego adwokata:

 1. znajdź adwokata, który posiada specjalizację w Twojej dziedzinie – nie wybieraj pierwszego lepszego, duża część adwokatów w swojej ofercie wskazuje dziedziny prawa, w których się specjalizuje. Sprawdź, czy dany prawnik, którego chcesz wybrać do reprezentacji, jako źródło swoich zainteresowań wskazuje tę dziedzinę prawa, którą Ty jesteś zainteresowany, 
 2. znajdź adwokata, który posiada duże doświadczenie zawodowe – im większe doświadczenie tym większa znajomość obrotu prawnego,
 3. zatrudnij adwokata, który ma takie same cele jak Ty – w trakcie pierwszych rozmów przedstaw adwokatowi swoje cele i sprawdź czy przedstawione działanie adwokata Ci odpowiada,
 4. sprawdź opinie adwokata w Internecie – dzisiaj Internet jest obszernym źródłem wiedzy. Warto z niego skorzystać podczas wyboru adwokata zapoznając się z opiniami klientów, przy czym należy mieć na uwadze, że niektóre opinie mogą być sporządzane przez konkurencję.
 5. sprawdź kontaktowość adwokata – dobry adwokat to ten, który traktuje Twoją sprawę poważnie i w miarę możliwości jak najszybciej odpowiada na Twoje wiadomości oraz maile.

Autor: Andrzej Pazdyga – Kancelaria Adwokacka Toruń