Otrzymałem świadectwo pracy, w którym błędnie podano niektóre dane dotyczące mego zatrudnienia. Jaka jest procedura odwołania od takiego nieprawdziwego oświadczenia?
W przypadku, gdy nie zgadza się Pan z danymi zawartymi w świadectwie pracy może Pan w terminie 7 dni od jego otrzymania zwrócić się do pracodawcy o jego sprostowanie. Jeśli pracodawca odmówi to w terminie 7 dni od otrzymania odmowy należy wystąpić do sądu pracy z żądaniem jego sprostowania. Warto przypomnieć jakie informacje powinny się znaleźć w świadectwie pracy.
Ujmuje się w nim zatem dane dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy. Ponadto w świadectwie umieszcza się także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego,(np. liczbę dni i godzin urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy wykorzystanego w naturze lub za które przysługuje ekwiwalent pieniężny, danych dotyczących okresu urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego). W świadectwie zamieszcza się też wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów egzekucyjnych.
Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informacje o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.
W przypadku rozwiązania, (wygaśnięcia), umowy o pracę z pracownikiem, z którym dotychczasowy pracodawcy bezpośrednio po tym rozwiązaniu, (wygaśnięciu), umowy nawiązuję kolejną umowę o pracę, świadectwo wydaje się tylko na żądanie pracownika. W innych przypadkach pracodawca jest obowiązany wydać świadectwo pracy niezwłocznie po rozwiązaniu, (wygaśnięciu), umowy bez odrębnego wniosku pracownika. Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.
Pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni.
Stan prawny: I.15r.