Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może zgłosić dłużnik. Wniosek o upadłość w określonych przypadkach zgłosić może także jego wierzyciel. Postępowanie upadłościowe rozpoczyna zatem złożenie wniosku. Procedura jest uproszczona. Wniosek składa się do Sądu elektronicznie lub na specjalnym formularzu dołączając odpowiednie załączniki. Postępowanie upadłościowe prowadzone jest sąd rejonowy wydział gospodarczy. Sąd upadłościowy decyduje się ogłosić upadłość, jeśli długi przerastają możliwości finansowe konsumenta. Nie oznacza to, iż następuje zakończenie postępowania.
Postępowanie po ogłoszeniu upadłości.
W przypadku gdy sąd ogłosi upadłość wyznacza syndyka, który będzie zarządzał majątkiem upadłego. W razie braku majątku, gdy sytuacja osobista w sposób oczywisty wskazuje, że brak jest szans do dokonanie jakichkolwiek spłat sąd wyda postanowienie o umorzeniu zobowiązań. Upadłość bez majątku jest zatem najkorzystniejsza. W razie możliwości na choćby częściowe zaspokojenie wierzytelności syndyk upadłości sporządzi plan spłaty wierzyciel. Ustalenie planu spłaty następuję w uzgodnieniu z konsumentem. Likwidacja przez syndyka majątku konsumenta musi uwzględniać interesy obu stron. Plan spłaty wierzycieli nie może być realizowany dłużej niż 36 miesięcy, czyli 3 lata. Dotyczy to jednak sytuacji, gdy problemy finansowe były spowodowane chorobą lub innymi ciężkimi doświadczeniami życiowymi. Jeśli przyczyną niewypłacalności było umyślne działanie lub rażące niedbalstwo, spłata zobowiązań może zostać rozłożony na czas od 36 do 84 miesięcy, czyli maksymalnie 7 lat.
Warto przeczytać: https://torun-adwokat.com/ostateczne-wezwanie-do-zaplaty/
Gdy po sprzedaży mienia nie da się spłacić wszystkich zobowiązań, reszta zostaje umorzona. Za umyślne zatajenie części długów grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do aż 5 lat
Skutki ogłoszenia upadłości.
- Postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej skutkuje tym, że postępowania egzekucyjne ulegną zawieszeniu, a potem umorzeniu. Wierzyciele nie będą mogli wszcząć nowych egzekucji komorniczych odnośnie wierzytelności objętych postępowaniem upadłościowym. Jeżeli upadły konsument miał wynagrodzenie dotychczas zajęte przez komornika, to w jego miejsce wejdzie syndyk upadłości. Od teraz to on będzie dokonywał zajęć wynagrodzenia. Wielkość zajęcia nie ulegnie zmianie.
- zostanie zatrzymane naliczanie odsetek od Twoich długów
Polecamy zapoznać się z artykułem na temat przedsądowego wezwania do zapłaty.
Warunki ogłoszenia upadłości.
- Możliwość ogłoszenie upadłości ma osoba będąca w stanie niewypłacalności. Ten stan oznacza, że dłużnik nie jest w stanie uregulować wymagalnych zobowiązań pieniężnych, a opóźnienie w ich regulacji wynosi więcej niż 3 miesiące.
- Z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które nie ogłosiły upadłości konsumenckiej w przeciągu ostatnich 10 lat.
W postępowaniu w sprawie ogłoszenia upadłości osoby fizycznej sąd nie bada, czy dłużnik umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie ją zwiększył. Przedmiotem zainteresowania sądu jest niewypłacalność i status konsumenta. Są to jedyne przesłanki ogłoszenia upadłości.
Autor: Andrzej Pazdyga – Adwokat Toruń