Odroczenie wykonania kary

Mimo odwołań sąd zatwierdził mi karę więzienia. Jaką mam możliwość oddalenia pójścia do zakładu bo muszę jeszcze uporządkować swoje sprawy?

Mimo prawomocnego skazującego wyroku istnieją sytuację gdy można przesunąć w czasie początek odbywania kary. Taką możliwość daje zawarta w kodeksie karnym wykonawczym, opisującym zasady wykonywania orzeczeń , procedura odroczenia wykonania kary.

I tak po pierwsze wykonanie kary pozbawienia wolności można odroczyć w wypadku choroby psychicznej osoby skazanej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonanie kary. Za ciężką chorobę uznaje się przy tym taki stan skazanego, w którym umieszczenie go w zakładzie karnym może zagrażać życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo.

Po drugie sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności na okres do roku, jeśli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki. Oczywiście nie ma definicji zbyt ciężkich skutków i każda sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie.

Odroczeń można dokonywać kilkukrotnie ale łącznie nie mogą przekroczyć roku. W stosunku jednak do skazanej ciężarnej lub osoby sprawującej samotnie opiekę nad dzieckiem sąd może odroczyć wykonanie kary na okres do 3 lat po urodzeniu dziecka.

Odraczając wykonanie kary sąd może zobowiązać skazanego do podjęcia starań o znalezienie pracy, do zgłaszania się w określonym czasie na Policję, do poddania się określonemu leczeniu bądź rehabilitacji, program terapeutycznym lub korekcyjno-edukacyjnym.

Warto pamiętać, iż w przypadku odroczenia, które trwa co najmniej rok sąd może warunkowo zawiesić karę pozbawienia wolności. Od lipca 2015r. można zawieszać kary opiewające na maksimum rok pozbawienia wolności. Przedtem przepisy pozwalały na orzekanie kar z warunkowym zawieszeniem do dwóch lat pozbawienia wolności.

Wniosek o warunkowe zawieszenie kary po jej rocznym odroczeniu może prócz skazanego złożyć też sądowy kurator zawodowy. Na postanowienie w przedmiocie warunkowe zawieszenia kary przysługuje zażalenie a w posiedzeniu ma wziąć udział skazany, obrońca, prokurator i kurator (jeśli składał wniosek).

Adw. Andrzej Pazdyga – prawnik z Torunia

Stan prawny: X.15r.