podział majątku po rozwodzie

Podział majątku po rozwodzie

 Z dekady na dekadę zwiększa się liczba rozwodów w Polsce. Co warto wiedzieć przy podziale majątku wspólnego?

Aby uzyskać rozwód, należy wykazać, że między małżonkami doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. Choć ustawodawca nie zdecydował się na sprecyzowanie, co to w praktyce oznacza, zgodnie z doktryną przyjmuje się, że chodzi o świadome zerwanie więzi emocjonalnych, fizycznych i ekonomicznych.

Sprawa rozwodowa sama w sobie jest trudnym i emocjonalnie wymagającym procesem. Szczególnie jeżeli podczas lub po rozwodzie dochodzi do podziału majątku – tutaj podejmowane decyzje mogą mieć znaczący wpływ na późniejszą sytuację finansową byłych już małżonków.

Wspólność majątkowa

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 31 kodeku rodzinnego i opiekuńczego w przypadku braku zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej (tzw. intercyza małżeńska, która może zmieniać zasady majątkowe przewidziane w kro) między małżonkami, z mocy ustawy powstaje wspólność majątkowa obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Majątek wspólny obejmuje zarówno dobra ruchome, nieruchomości, a także prawa, jak i obligacje. Do majątku wspólnego zalicza się także: pobrane wynagrodzenie za pracę, dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków np. z tytułu najmu, dzierżawy etc., dochody z majątku wspólnego oraz majątku osobistego każdego z małżonków, kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Warto przeczytać: https://torun-adwokat.com/zapis-windykacyjny-w-testamencie-co-to-jest-i-czym-rozni-sie-od-zwyklego-zapisu/

Majątek, którego nie można uznać za wspólny, stanowi majątek osobisty każdego z małżonków, dlatego też nie podlega on podziałowi pomiędzy małżonkami w przypadku rozwodu. W skład majątku osobistego małżonka wchodzą: przedmioty osobiste (np. ubrania), prawa majątkowe, które zostały nabyte przez jednego z małżonków przed zawarciem małżeństwa lub pochodzą z dziedziczenia, darowizny, prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie. Ponadto wierzytelności z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała, wywołanie rozstroju zdrowia, zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Warto wiedzieć, że mienie nabyte w trakcie trwania małżeństwa przez jednego z małżonków w drodze dziedziczenia lub darowizny, stanowi także majątek osobisty tego małżonka, chyba że testator lub darczyńca postanowił inaczej.

Sprawdź ofertę porad prawnych w Toruniu.

Podział majątku przed rozwodem

Małżonkowie mogą dokonać podziału majątku także przed rozwodem. W tym celu konieczne jest sporządzenie umowy majątkowej małżeńskiej, która wprowadzi rozdzielność majątkową. Mogą tego dokonać tylko przed notariuszem. Intercyza to umowa. Może wskutek niej powstać pomiędzy małżonkami rozdzielność majątkowa, ograniczona lub rozszerzona wspólność ustawowa. Wspólność majątkowa może być np. rozszerzona o nieruchomości nabyte w trakcie trwania małżeństwa w drodze dziedziczenia przez jednego z małżonków, czy też darowizn czy mienie panieńskie/kawalerskie. Intercyza może być w każdym czasie notarialnie zmieniona jeśli oboje małżonkowie się na to zgodzą

Sprawdź także: Unieważnienie małżeństwa

Podział majątku po rozwodzie:

W sytuacji, gdy byli już małżonkowie nie zdecydowali się na podział majątku jeszcze w czasie trwania związku intercyzą, istnieją dwa sposoby na podziału: 

  1. Podział umowny – umowa zawarta w formie ustnej lub pisemnej, chyba że w skład dzielonego majątku wchodzą nieruchomości, wówczas umowa ta powinna być zawarta w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Umowny podział może dotyczyć całości lub części majątku.
  2. Podział sądowy — byłym małżonkom przysługuje prawo złożenia wniosku o sądowy podział majątku. Wyróżnia się trzy podstawowe sposoby podziału:
    a. Podział fizyczny – przydzielenie poszczególnych przedmiotów majątkowych każdemu z małżonków,
    b. Przydzielenie rzeczy jednemu z małżonków z zobowiązaniem go do dokonania spłaty na rzecz drugiego z byłych współmałżonków,
    c. Sprzedaż rzeczy wspólnych na licytacji, a następnie podział zysków pomiędzy byłych współmałżonków.

Warto pamiętać, że sądowy podział majątku wspólnego co do zasady obejmuje całość majątku, a wniosek o jego podział należy złożyć do właściwego dla miejsca położenia majątku Sądu Rejonowego.

Kancelaria adwokacka Toruń – Adwokat Andrzej Pazdyga

2 komentarzy:

Trackbacks & Pingbacks

  1. […] Warto przeczytać: Podział majątku po rozwodzie […]

Komentarze wyłączone